جلسه اول


انتخاب نوع سازه، از مهمترین دغدغه هایی است که برای ساخت یک خانه گریبان گیر افراد می شود. تا به امروز در طی تجربیاتی که حاصل از انجام بیش از 500 پروژه طراحی معماری داشته ام متوجه شده ام که اکثریت افراد هیچ گونه اطلاعی در خصوص سازه های اسکلتی و بنایی ندارند.

دوست عزیز ... سلام!

امیدوارم که حالتان خوب باشد و در حال سپری کردن بهترین لحظات زندگی خود باشید.

انتخاب نوع سازه، از مهمترین دغدغه هایی است که برای ساخت یک خانه گریبان گیر افراد می شود. تا به امروز در طی تجربیاتی که حاصل از انجام بیش از 500 پروژه طراحی معماری داشته ام متوجه شده ام که اکثریت افراد هیچ گونه اطلاعی در خصوص سازه های اسکلتی و بنایی ندارند.

بنابراین مقاله مفصلی در این رابطه برای شما نوشته‌ایم که امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد.

 

مشاهده فیلم آموزشی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تفاوت سازه اسکلتی با مصالح بنایی

 

از ان جا که ساخت یک خانه،زمان و هزینه زیادی را صرف می کند پس هر اشتباهی می تواند گران تمام شود.

امروزه بیشتر مردم برای ساختمان های مسکونی، از سازه های اسکلتی و یا مصالح بنایی استفاده می کنند.

اولین تصمیمی که یک کارفرما بعد از انتخاب طراحش باید بگیرد انتخاب نوع سازه ساختمان است که در هزینه های اجرایی تاثیرات بسزایی می گذارد.

معمولا کارفرما تمایل دارد تا نوع سازه ساختمان خود را مصالح بنایی در نظر بگیرد چراکه تصور می کند که این نوع سازه ارزان تر تمام می شود.

این درحالی است که اگر ما بخواهیم با مقادیر عددی و بطور منطقی به این مسئله نگاه کنیم به نتایج جالبی خواهیم رسید.

 درساختمان های مصالح بنایی  قطر دیوارهای ساختمان  حدودا 35 سانتی متر است و این حجم زیادی از ساختمان ما را اشغال می کند. به طور مثال اگر نیاز های ما در 180متر زیر بنا تامین شود همین فضا با همین ابعاد در ساختمان بنایی به 205 متر گسترش پیدا می کند. این اضافه بنا به دلیل حجم دیوارهایی است که در ساختمان مصالح بنایی استفاده شده است .

حال اگر ما بخواهیم مقادیر ریالی این موضوع را حساب کنیم، با توجه به قیمت هر متر مربع زمینی که صرف حجم اضافی دیوارها در ساختمان مصالح بنایی شده است متوجه می شویم که اشتباه کرده وچقدر زیان دیده ایم.

در این جا این سوال مطرح می شود که چه چیزی باعث شده است تا ساختمان های بنایی در ظاهر ارزان تر به نظر برسند؟

من پاسخ به این قضیه را در چند قلم بررسی می کنم، اول این که میزان ارماتور مصرفی که در ساختمان بنایی استفاده می شود به طور معمول حدود 25 کیلوگرم است ولی این میزان  در ساختمان اسکلتی به 55 کیلوگرم می رسد که تفاوت این دو ارماتور حدود30 کیلوگرم می شود. اگر  قیمت هر کیلو ارماتور را دو هزارتومان فرض کنیم، سرجمع،  تفاوت ارماتور مصرفی که در ساختمان اسکلتی و بنایی  مصرف شده  است حدود 60 هزارتومان می شود.

دومین چیزی که هزینه سازه اسکلتی را گران تر نشان می دهد، دستمزد ارماتور بند است که به طور متوسط  در هر متر مربع بین 10 تا 15 هزار تومان هزینه می برد،

تفاوت این هزینه ها بین ساختمان های اسکلتی و مصالح بنایی 85 هزارتومان می شود.

یک نکته قابل توجه این است که میزان اجر مصرفی در ساختمان های بنایی ،حدودا سه برابر ساختمان اسکلتی  است و این می تواند یک سری هزینه های پیش بینی نشده در سازه اسکلتی را پوشش دهد.

به طور کلی اضافه بنای حجم دیوار ساختمان های بنایی حدودا 7 درصد بیشتر از ساختمان های اسکلتی است و بار مالی که این اضافه بنا، جهت پرداخت هزینه اضافی بابت  تراکم،عوارض شهرداری،خدمات مهندسی و هزینه خرید زمین نیز می شود در قیمت تمام شده ساختمان تاثیر می گذارد.

حال اگر همه موارد گفته شده نظیر تراکم،اضافه بنا،عوارض شهرداری،خدمات مهندسی و زمین را در یک کفه ترازو گذاشته و از طرف دیگر تفاوت ارماتور مصرفی درساختمان اسکلتی و هزینه دستمزد و محاسبه را در طرف دیگر بگذاریم،متوجه می شویم که ساختمان بنایی به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست .

نکته: ما در ساختمان مصالح بنایی با محدودیت های زیادی مواجه هستیم،

1.  حداکثر دهانه باز در این نوع ساختمان نمی تواند بیشتر از 2.5 متر باشد و اگر این اتفاق بیافتد باید در دوطرف دهانه ستون طراحی شود، و این در حالی است که امروزه فضاهای باز را بیشتر می پسندند و اینگونه  دهانه ها و فضاهای باز با آیین نامه های اجرائی ساختمان های بنایی مغایرت دارد و دست معمار را برای طراحی و بهبود فضا می بندد.

یک موضوع دیگر که کاملا دستخوش فراموشی شده است موجودی به نام زلزله است، در طی خانه هایی که ساخته می شود باید به این نکته توجه کرد که امنیت ان بالا باشد چرا که قرار است در این خانه ها عزیزانمان زندگی کنند.  تا زمانی که ما درگیر یک اتفاق ناگوار نشده باشیم به عمق این فاجعه پی نخواهیم برد.

 کمتر معماری می تواند ادعا کند که در ساختمان مصالح بنایی بتواند توزیع  دیوار نسبی را رعایت کند، شاید این سوال مطرح شود که توزیع دیوار نسبی چیست؟ وزن ساختمان بنایی از طریق دیوارها به زمین منتقل می شود و اجزای بتنی فقط نقش کلاف و چفت و بست دیوارهای  ساختمان را دارند که باعث می شود هنگام زلزله،  دیوارها از زیر سقف فرار نکنند، پس باید دیوارهای باربر به صورت یکنواخت در کل ساختمان پخش شوند در صورتی که اگر همین مسئله به طور صحیح اجرا نشود  تعادل ساختمان با مشکل مواجه  و درنهایت ساختمان با یک تنش فرو می ریزد.

یکی دیگر از اشتباهات فاحش، ساختمان های ترکیبی است که بخشی از ساختمان را به صورت اسکلتی و بخشی  دیگر را به صورت بنایی می سازند در این نوع سازه مشکلات زیادتری وجود دارد، این مسئله علاوه بر این که هزینه های زیادی را می طلبد، باعث ایجاد فاصله بین دوسازه ساختمان می شود که اصطلاحا به آن درز انقطاع می گویند.

درز انقطاع  باعث جمع اوری حشرات و جانوران موذی می شود و ما در بین دو سازه همیشه شاهد ترک خواهیم بود.

حال با توجه به دلایلی که گفته شد ممکن است در ظاهر ساختمان های بنایی ارزان تر به نظر برسند ولی در واقعیت و در عمل،اگر تمامی عواقب و جوانبش را در نظر بگیریم، گران تر تمام شده و فضاهای باز را که مورد علاقه و پسندمان است را از دست می دهیم.

با توجه به همه توضیحات ذکر شده استفاده از ساختمان های اسکلتی را به همه شما عزیزان پیشنهاد می کنم .

 تشکر می کنم و صمیمانه دوستتان دارم!

تماس با ما

تماس با خانه معمار


در صورتی  که در خرید، دانلود و یا دیگر خدمات عمومی  خانه معمار با  مشکلی مواجه شدید با استفاده از شماره تلفن و یا آدرس ایمیل با ما تماس بگیرید

 

ما تمامی پیامهای شما را  مطالعه نموده و در  سریع ترین  زمان به  آن رسیدگی خواهیم نمود.

شماره تماس:                ۵۴۲۳۴۲۰۸-۰۷۱

نمابر:                                    ۵۴۲۲۸۰۹۱-۰۷۱

کد پستی:                           ۷۴۲۳۶۴۳۵۳۱

ساعات کاری:   ۸  الی ۱۳ و ۱۷ الی ۲۰

آدرس ایمیل:                                          Info@KHANEH-MEMAR.COM

     MOJAHEDI.ABOLFAZL@GMAIL.COM                                           

آدرس: فارس - جهرم - خیابان ۲۲ بهمن - پاساژ خیام - طبقه دوم